Jesień z wędką muchową - nie musi być nam zimno!
Jesień i zima to trudny okres dla wędkarzy muchowych. Mimo doskonałych brań lipieni i szczupaków, coraz bardziej doskwiera nam chłód. W środku dnia, jak słoneczko przygrzewa jest super, ale rano i po południu, wyraźnie czujemy chłód. Zimno u uszy, głowę, nogi no i dłonie…. A jak przywiązać muszkę na haku #20 na środku Sanu zmarzniętymi rękami lub gdy cały dygocesz z zimna? Tu z pomocą przychodzi odpowiednie wyposażenie – czapki, rękawiczki, ciepłe skarpety i ocieplacze.
Czapki wędkarskie
Osobiście preferuję czapki z daszkiem, ale jak zimno po uszach to zaraz sięgam po czapkę z dzianiny. Jesienią słońce już nie jest tak jaskrawe i świeci zdecydowanie niżej niż w okresie letnim, także nawet brak daszka nie wydaje się być czymś niezastąpionym. Gdyby jednak daszek był niezbędny możemy skorzystać z kominów, czy chust na szyję typu buff.
https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/czapki/973/czapka-scierra-spin
Skarpety wędkarskie
Jak mówi przysłowie ryba psuje się od głowy, tak ja zaryzykuję stwierdzenie że marznięcie rozpoczyna się od stóp. Jak będzie zimno w nogi to i kurtka puchowa na górze nie pomoże. Wybór konkretnego producenta to kwestia osobista, ale warto pokusić się o dość grube, wykonane z wełny merynosów. Pamiętajmy także by stopa ze skarpetą nie była zbyt ściśnięta, czasami co za dużo to niezdrowo i efekt odwrotny – zamiast ciepło, jest zimno. Choć nie ukrywam że czasami zakładam dwie pary skarpet – jedne cienkie i drugie bardzo grube. A jak już czujemy że tracimy czucie to proponuję wyjść z wody na 15 minut i rozgrzać się (parę przysiadów, kilka podskoków, gorąca herbata itp.). Łatwo jest to napisać, gorzej wyjść z wody w czasie żerowania lipieni….
https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/skarpety/280/skarpety-vision-subzero
Ocieplacz, bielizna termoaktywna.
Bielizna termoakrtywna jest niezbędna. Pozwala zachować maksimum ciepła i odprowadzić pot od ciała (to raczej w czasie wędrówki niż samego łowienia, no chyba że się pocimy nad jakąś rybką ;)). Różne składy i kroje dają możliwość dopasowania bielizny do potrzeb użytkownika.
Ciekawym rozwiązaniem jest jednoczęściowy ocieplacz Scierra. Wykonany z miękkiego polary, wyposażony w paski na stopie zapobiegające się zwijaniu nogawek, na szelkach - to gwarancja że zawsze będzie na swoim miejscu.
Rękawiczki wędkarskie
Ostatni element ubioru na który chciałem zwrócić uwagę – rękawiczki dla wędkarza muchowego. Wiadomo że kontakt w linką muchową i konieczność „czucia” mocno ograniczają możliwości założenia rękawic . Na dłoń trzymającą sznur możemy użyć rękawiczek w obciętymi końcówkami palców – kciuka i palca wskazującego. Drugim rozwiązaniem są „wywijane” końcówki palców, z możliwością zaczepienia, np. na rzep. Trzeci to cieniutkie rękawiczki, w minimalnym stopniu ograniczające wrażliwość dłoni.
Jak mamy miejsce, w plecaku czy w kamizelce, warto mieć ze sobą drugą parę rękawiczek, z pełnymi palcami. Na ogół będą cieplejsze i na przejścia warto je założyć. I raczej zawsze będą suche i pozwolą zmarzniętym dłonią odsapnąć od wilgoci, wiatru i chłodu.
https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/rekawiczki/892/r%C4%99kawice-scierra-sensi-dry
Opisane elementy ubioru są ważne, choć wielu z nas wie z doświadczenia że z zimnem ciężko wygrać. Często jest to tylko przedłużenie komfortowych warunków wędkowania. Jesienią, zimą jest to o tyle ważne, że dzień i okres aktywności ryb jest krótki. Czasami ta dodatkowa godzina komfortu termicznego będzie bezcenna. Aby do wiosny!